Берое загря за плейофите с обрат срещу Балкан

Берое загря за плейофите с обрат срещу Балкан(сн. НБЛ)
24-04-2019 20:56 | Мария Маринова

Берое спечели дербито на последния кръг от редовния сезон в Националната баскетболна лига. Пред собствена публика тимът се наложи над Балкан с 92:84, след като направи обрат през второто полувреме. Това бе трета победа за старозагорския тим срещу този съперник. В този двубой Любомир Минчев отново не можеше да разчита на контузените Джеймс Уайт и Ивайло Тонев, а в хода на мача травма получи и Тре Когинс. Тимът от Ботевград пък бе без Здравко Христов, който ще претърпи операция от херния. Да подкрепят домакините в залата бяха дошли и момичетата от женския тим от Стара Загора, който в петък гостува на Монтана 2003 в решителен мач за титлата.

Берое отдавна си бе осигурил второто място в крайното класиране, като завършва с баланс 19-5 и ще играе с Ямбол в плейофите. Балкан е трети с 16-8, а на четвъртфиналите ще се изправи срещу Спартак Плевен.

Александър Янев откри резултата в полза на Берое, но след това гостите взеха инициативата. След силни изяви в подкошието те започната да трупат разлика, която достигна 12 точки, а след десет минути игра водеха с 23:13.

През втория период двата тима играха на приливи и отливи. Домакините успяха да скъсят дистанцията едва на 2 точки при 28:30, но серия от 10:1 отново изведе Балкан напред с двуцифрена разлика. Многото грешки на вицешампионите обаче натежаха и в края на частта Берое намали за 41:44.

Няколко минути след паузата баскетболистите на Любомир Минчев стигнаха до пълен обрат чрез кош на Терънс Дженингс за 51:50. Последваха оспорвани минути, а две поредни тройки на Пол Милър изведоха Берое напред с най-голямата разлика в тяхна полза до момента при 64:58. До края обаче Балкан почти успя да стопи пасива си, като преди заключителната четвърт изоставаше само с точка.

В началото на последната част бяха отсъдени няколко технически нарушения, въпреки че нямаше особено напрежение в мача. Първото бе на пейката на гостите заради реакция след отсъден фаул на Димитър Димитров, а веднага след това старши треньорът Небойша Видич също бе санкциониран. Няколко минути по-късно и Конър Франкамп не се размина с подобно нарушение. В същото време Берое поддържаше аванса си, като съперникът му успя да скъси дистанцията и до три точки, но нямаше сили за пълен обрат.

За по пет лични нарушения мачът не завършиха Тихомир Желев, Мирко Мулалич и Алекс Гаврилович.

Пол Милър бе най-резултатен за успеха с 18 точки. Терънс Дженингс завърши с 16 точки и 10 борби. Конър Франкамп отбеляза 15 точки, с 13 е Александър Янев, 11 има Николай Стоянов, а с 10 е Тихомир Желев.

За Балкан над всички с дабъл-дабъл от 20 точки и 10 борби бе Микейл Хопкинс. Димитър Димитров наниза 14 точки, а по 10 имат Павлин Иванов и Брандън Браун.